„ … kiedy jesteśmy w żałobie, opłakujemy nie tylko stratę drogiej nam osoby, ale także część nas samych, która odchodzi wraz z nią”.~ Clara Kramer, Wojna Klary

W niedzielę 16.10 odbyła się coroczna uroczysta Hospicyjna Msza Święta w intencji zmarłych podopiecznych Hospicjum Domowego Królowej Apostołów. Celem tego wydarzenia było okazanie wsparcia rodzinom przez pracowników hospicjum, nie tylko poprzez pomoc w czasie trwania choroby bliskiego, ale także po jego odejściu. Towarzyszyliśmy rodzinom zmarłych we wspólnej modlitwie i zadumie w tym smutnym czasie żałoby. Poprzez odwiedzanie chorych i ich rodzin w domach staliśmy się częścią zarówno trudnych, pełnych żalu chwil, jak i tych radosnych i wzruszających. Dlatego dla nas- pracowników hospicjum- również było to bardzo ważne i doniosłe przeżycie.

Dzięki chórowi „Autobus do nieba” mogliśmy cieszyć się pięknie odśpiewanym Hymnem Hospicyjnym. Chór towarzyszył nam całe wydarzenie czyniąc je wyjątkowo poruszającym, za co jesteśmy za to ogromnie wdzięczni. Msza Święta była koncelebrowana przez księdza Marcina Chołodniuka, księdza proboszcza Jacka Budzonia oraz księdza misjonarza, który wygłosił kazanie.

W czasie modlitwy wiernych przez pracowników hospicjum odczytywani byli z imienia i nazwiska zmarli, których pożegnaliśmy w tym roku. Wolontariusze przynosili znicze rozdane rodzinom na początku mszy. Była to ogromnie wzruszająca chwila, która zdawała się łączyć wszystkich obecnych- zarówno rodziny, pracowników jak i wolontariuszy we wspólnej intencji uczczenia pamięci zmarłych. W minionym roku pożegnaliśmy 223 podopiecznych naszego hospicjum.

Po mszy na zakończenie uroczystości bliscy sadzili żonkile, których cebulki rozdawali nasi wolontariusze na Polach Nadziei. Wzmacniało to poczucie wspólnoty i pokazało, że rodziny nie pozostają samotne w cierpieniu po drogich zmarłych. Żonkile zakwitną na wiosnę i będą symbolizować wciąż żywą pamięć bliskich, których nie ma już z nami.

Msza Hospicyjna była dla nas istotnym i wzruszającym wydarzeniem. Po raz kolejny mieliśmy okazję zobaczyć rodziny i zjednoczyć się we wspólnej modlitwie. Bardzo urzekło nas liczne przybycie i zaangażowanie Państwa w udział w Mszy Świętej. Serdecznie dziękujmy osobom, które włożyły serce i trud w przygotowanie tego pięknego wydarzenia.