Wskazówki - jak zajmować się chorym w domu:

 • Podstawowe czynności

  Jeżeli chory ma trudności w czynnościach samoobsługowych można mu pomóc w myciu, ubieraniu, jedzeniu i pójściu do toalety, przyjmowaniu leków, rozmową o zmartwieniach i obawach jakie choremu towarzyszą,

 • Przydatny sprzęt

  W czynnościach pielęgnacyjnych i opiekuńczych przydatne będzie również wypożyczenie specjalistycznego sprzętu medycznego (wózka, toaletki przyłóżkowej, materaca przeciwodleżynowego, łóżka rehabilitacyjnego).

 • Objaśnianie wykonywanych czynności

  Jeżeli z chorym jest osłabiony kontakt zawsze należy brać pod uwagę, że chory wszystko słyszy. Tłumacz czynności, jakie zamierzasz wykonywać.

 • W widocznym osłabieniu i spadku sił

  Pomóż mu w codziennych czynnościach, tj. mycie, pomoc w zmianie bielizny osobistej, założenie pampersa lub pieluchomajtek w razie nietrzymania moczu i stolca, w zmianie pozycji ciała.

 • W ostatnich momentach

  Gdy obserwujemy, że chory umiera, należy zrezygnować z niepotrzebnych i uciążliwych dla chorego czynności pielęgnacyjnych, które mogą potęgować ból i niepokój.  Zachowujemy atmosferę ciszy i spokoju w jego otoczeniu.

Uzyskanie dodatkowej pomocy od hospicjum

Od 2009 roku wspieramy Hospicjum Domowe Królowej Apostołów działające w większości miejsc w Małopolsce. Jest to opieka hospicyjna w warunkach domowych świadczona bezpłatnie.  Jeśli bliska Ci osoba tego potrzebuje skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: (12) 27-14-530 / 509-713-269. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie naszego hospicjum.

Menu