Choroba alzheimera to choroba przewlekła, która postępuje i polega na neurozwyrodnieniu mózgu co prowadzi do zaniku komórek nerwowych. Jest to najczęściej występujący typ demencji czyli zaburzeń funkcji zarówno poznawczych jak i zachowań, co powoduje problemy i pogarszanie się codziennego funkcjonowania. Występuje głównie u osób starszych które ukończyły 65 rok życia. Czasem jednak może pojawić się już po 60 roku życia. Nieprawidłowości w tkance mózgowej pojawiają się jednak już dużo wcześniej, nawet 20 lat przed wystąpieniem pierwszych zaburzeń funkcji poznawczych.

Niestety nie ma na tą chorobę leku, który działałby przyczynowo, dostępne lekarstwa spowalniają postęp choroby i pomagają radzić sobie z pobudzeniem, dezorientacją czy innymi występującymi w niej objawami.

Choroba jest postępująca, co oznacza pogarszanie się stanu zdrowia: pojawiają się problemy w połykaniu, utrzymaniu równowagi, kontrolowaniu jelit czy pęcherza. Zwiększa się podatność na zapalenia płuc czy grypę, upadki stają się coraz częstsze, a za nimi złamania. Osobom leżącym dokuczają odleżyny, niedożywienie czy odwodnienie a także biegunki czy zaparcia. Najbardziej jednak dokuczliwym i powodującym bezradność są problemy z pamięcią i mową co powoduje problemy i komplikacje w leczeniu pozostałych schorzeń – pacjenci zapominają informować o objawach czy prawidłowo zażywać leki.

Najtrudniejszym dla opiekunów objawem są problemy z pamięcią, myśleniem i rozumieniem czy zmianami nastroju, w osobowości i zachowaniu, które powodują problemy w opiece i utrzymywaniu zdrowych relacji w domu.

Menu