Pielęgnacja osoby przewlekle chorej jest wymagająca ze względu na długi czas opieki. Ważne jest jednak przy pielęgnacji osoby przewlekle chorej aby zachować czystość wokół – układ odpornościowy jest już nadwyrężony więc istnieje większe ryzyko złapania dodatkowej infekcji. Trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków bezpieczeństwa i godności.

Przed wykonaniem pielęgnacji osoby przewlekle chorej należy pamiętać o myciu i dezynfekcji rąk, jeśli można to warto zabezpieczyć je rękawiczkami jednorazowymi. Toaletę chorego należy wykonywać codziennie, jeśli jest tylko taka potrzeba i stan chorego na to pozwala. Aby zapobiegać rozmnażaniu się bakterii i ich przenoszeniu warto środki do higieny mieć przeznaczone tylko dla chorego, by cała rodzina nie używała tych samych.

Przestrzeń wokół chorego powinna być czysta i zdezynfekowana, jednak np. pościel wystarczy zmienić raz w tygodniu (oczywiście zależy to od potrzeb) a ubrania i bieliznę chorego prać w wysokiej temperaturze i prasować gorącym żelazkiem co zapobiegnie namnażaniu się bakterii i ewentualnym infekcjom. Jeśli chory ma ulubioną bieliznę czy ubranie to starajmy się mu to zapewnić by miał jak największy komfort – to ułatwi opiekę i kontakty z chorym.

Jak widać higiena jest ogromnie ważna podczas pielęgnacji, pomaga to unikać komplikacji spowodowanych jej brakiem co może prowadzić do niepotrzebnego dyskomfortu czy bólu.

Systematyczna opieka pozwala wypracować sobie nawyki w opiece i pielęgnacji nad chorym co daje odpowiednie warunki dla opiekuna jak i chorego, które może poprawić czas i przestrzeń na odpoczynek w ciszy i spokoju. Komfort i bezpieczeństwo chorego jak i opiekuna są priorytetem w opiece nad chorym nie tylko przewlekle.

Menu