Kardiomiopatia jest chorobą należącą do grupy chorób serca. Prowadzi ona do zaburzonego funkcjonowania mięśnia sercowego. Wyróżnia się wiele rodzajów kardiomiopatii, których przyczyny oraz obraz kliniczny są różnorodne. Na początku z uwagi na powolny przebieg pacjent nie odczuwa wielu dolegliwości, które stają się widoczne po czasie. Mimo wielu podtypów objawy tej grupy chorób są podobne.

Objawy

Jednym z nich jest zwiększona męczliwość i osłabienie wstępujące mimo niewielkiego fizycznego wysiłku. Występują również omdlenia i zawroty głowy

Męczący przewlekły kaszel oraz uczucie duszności to następny objaw.

Zauważalne jest również pojawienie się obrzęków, nasilonych w okolicach kończyn dolnych

Zaburzenia rytmu pracy serca takie jak uczucie kołatania w klatce piersiowej

Pacjenci skarżą się na parcie na mocz, szczególnie dokuczliwy nocami

Kardiomiopatia zaliczana jest do jednostek chorobowych kwalifikujących do leczenia w hospicjum domowym. Leczenie w hospicjum jest skoncentrowane na łagodzeniu skutków choroby, a nie usuwaniu jej przyczyn.

Hospicjum dzięki pracy lekarzy, pielęgniarek, psychologów i fizjoterapeutów zapewnia systematyczną opiekę w sferze fizycznej, społecznej oraz psychologicznej, która pomaga poprawić jakość życia i „żyć aż do śmierci”. Hospicjum Domowe Królowej Apostołów w Wiśniowej zapewnia opiekę wykwalifikowanego zespołu ludzi, których łączy misja i chęć pomocy osobom w terminalnym stanie choroby.