19 listopada w sobotę obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). POChP jest schorzeniem układu oddechowego, które polega na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli. W Polsce choroba ta dotyka 2 milionów ludzi. POChP wykrywana późno powoduje raka płuc, wyniszczenie miąszu płucnego oraz powikłań układu sercowo-naczyniowego. Dlatego bardzo istotne jest udanie się do lekarza oraz wykonanie badań po zauważeniu niepokojących objawów, które nierzadko bywają pomijane lub tłumaczone np. kaszlem palacza. Jednym z badań jest spirometria, prosta i nieinwazyjna metoda. Pozwala ona ocenić objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w oskrzelach oraz płucach.


Objawy tej choroby to szybka męczliwość i duszność pojawiająca się po aktywności fizycznej, przewlekły kaszel oraz odksztuszanie wydzieliny tuż po przebudzeniu.

Na rozwój choroby ma wpływ palenie, zanieczyszczenie powietrza oraz infekcje układu oddechowego. POChP jest nieuleczalną chorobą. Możliwe jest jednak zahamowanie jej rozwoju, szczególnie gdy jest wykryta na wczesnym etapie. Chorzy przyjmują leki rozszerzające oskrzela i zwiększające pojemność płuc Rehabilitacja jest również bardzo istotna. W zaawansowanym stadium choroby niezbędna staje się tlenoterapia przy pomocy koncentratora tlenu.

Menu