Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada. Ten dzień w Polsce został ustanowiony przez Fundację Wcześniak w 2011 roku. Na ulicach możemy spostrzec ludzi ubranych w fioletowe ubrania oraz budynki podświetlone na fioletowo- to symboliczny kolor tego święta.

Kim jest wcześniak?


Aż co 10 dziecko urodzone w Polsce jest wcześniakiem, co roku rodzi się ich 26 tyś. Wcześniak to dziecko, które urodziło się między 22 a 37 tygodniem ciąży.
Wcześniaki i ich rodzice mierzą się z różnorodnymi dolegliwościami i zagrożeniami zdrowotnymi dlatego wymagają dużo uwagi i poświęcenia ze strony rodziców i personelu medycznego. Poza małą masą ciała między innymi są to: zaburzenia neurologiczne, niedojrzałość płuc powodująca niewydolność lub uszkodzenie płuc, niedojrzałość siatkówki

Co to jest kangurkowanie?


W tym roku podkreślana jest waga kontaktu fizycznego między matką i dzieckiem, ojcem a dzieckiem pod hasłem zero separation. Metoda zwana kangurkowaniem zapewnia bezpośredni kontakt ”skóra do skóry” z rodzicem, który kładzie dziecko na nagiej klatce piersiowej. Taka metoda zwiększa wzajemną więź, uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa dziecku.

Menu