Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku. 15 października obchodzi się Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest znana na całym świecie różowa wstążka. Jest ona symbolem walki z rakiem piersi oraz solidarności z kobietami, które dotknęła ta choroba. Celem przedsięwzięcia jest zwiększanie świadomości na temat czynników ryzyka, objawów oraz skierowanie uwagi na badania profilaktyczne.

Rak piersi jest najczęstszym diagnozowanym nowotworem u kobiet. Każdego roku na świecie ponad półtora miliona kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. Każdego dnia ponad 50 Polek słyszy, że ma tę chorobę. Co każde 6 minut umiera jedna kobieta z powodu raka piersi. Statystyki świadczą o tym, że badania profilaktyczne wiąż są pomijane przez wiele kobiet. Warto wiedzieć, że 80% zmian w piersiach to zmiany łagodne, a kluczowa jest odpowiednio wczesna wykrywalność prowadząca do wyleczenia. Prowadzenie zdrowego trybu życia oraz badania są podstawą. Każda kobieta powinna wykonywać USG, samobadanie piersi wykonywane co miesiąc od 20 roku życia i mammografię po 50 roku życia raz na 2 lata.

Październik jest okazją do wykonania profilaktycznych badań i skorzystania z programów oferowanych przez NFZ oraz niektóre placówki medyczne. Zadbajmy o siebie i ważne dla nas kobiety. Zachęcamy do rozmowy z bliskimi na temat raka piersi oraz wspólne udanie się na badania.