Co to jest nowotwór łagodny?

Nowotworem nazywamy nieprawidłową masę tkankową, które jest wynikiem nieprawidłowego i niekontrolowanego rozrostu komórek.

Nowotwór łagodny różni się od złośliwego przede wszystkim faktem, że nie stanowi on zagrożenia życia chorego. Zazwyczaj rozwijają się one powoli nie naciekają na sąsiednie tkanki oraz nie dają przerzutów. W niemal każdym przypadku usunięcie zmienionych komórek prowadzi do całkowitego wyleczenia. Szkodliwy wpływ nowotworów łagodnych na zdrowie przejawia się wydzielaniem hormonu, krwawieniem, uciskiem, czy ulokowaniem w istotnym dla życia tkance lub narządzie, np. w mózgu. Mogą również wykazywać zdolność do produkcji hormonów.

Czy nowotwór łagodny jest niebezpieczny?

Mimo, że usunięcie nowotworów łagodnych z niewielką ilością tkanek zdrowych prowadzi do wyleczenia, niektóre zmiany mogą nawracać. Między innymi są to tłuszczaki czy polipy jelita grubego). Nie należy bagatelizować ich występowania, ponieważ mogą one się przekształcić w złośliwą formę nowotworu. Jest ona niebezpieczna dla życia i zdrowia człowieka. Przykładem może być czerniak powstający z łagodnego na początku znamiona.

Menu