Pola nadziei to program którego celem jest zbieranie funduszy na rzecz hospicjów, który rozpoczęła się w 1988 roku w Wielkiej Brytanii. Zapoczątkowany został przez organizację Marie Curie Cancer Care MCCC. Do polski akcja dotarła dzięki współpracy z jednym z krakowskich hospicjów i tak w 1998 roku powstała polska wersja Great Daffodil Appeal – Pola Nadziei kiedy to po raz pierwszy zakwitły w parkach krakowskich żonkile.

Już w 2002 roku Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza w Krakowie ogłosiło ogólnopolską akcję, by z programu Pól Nadziei mogły skorzystać wszystkie pozarządowe organizacje hospicyjne, dzięki czemu już rok później akcja była organizowana w całej Polsce dla chorych w różnych hospicjach. Każde z hospicjów włączających się do akcji na własnym terenie organizuje i zbiera fundusze na własną działalność.

Co roku w okresie jesieni (zazwyczaj 4 października, kiedy wypada międzynarodowy dzień opieki hospicyjnej) po naszej Mszy Hospicyjnej, którą organizowaliśmy do tej pory jako Hospicjum Domowe Królowej Apostołów, sadzone są żonkile, jako symbol solidarności z umierającymi.

Wiosną natomiast, kiedy to żonkile rozkwitają, zaczynają się akcje zbierania funduszy na rzecz działalności hospicyjnej, a w czasie których promowana jest idea opieki hospicyjnej poprzez eventy i spotkania informacyjne, edukacyjne, prelekcje i happeningi aby jak najwięcej osób mogło dowiedzieć się jak taka opieka wygląda i komu może pomóc. Za przekazane datki darczyńcy otrzymują symbolicznie kwiat żonkila.