Rak żołądka


Statystyki wskazują na fakt, że na raka żołądka choruje coraz mniej ludzi. Dominująca część nowotworu żołądka przyda na osoby po 50 roku życia (93% u mężczyzn i 91% u kobiet). U mężczyzn obserwuje się 2-3 razy większe ryzyko zachorowania niż w przypadku kobiet. Rak żołądka mimo trwającego wiele dekad spadku zachorowalności oraz umieralności nadal pozostaje czwartym najczęstszym nowotworem i drugą przyczyną zgonów spowodowanych przez nowotwory.


Czynniki ryzyka


Uważa się, że czynnik genetyczny jest związany się z pokarmowym wiąże się z występowaniem raka żołądka. Dieta bez udziału błonnika, z nadmiarem tłuszczów jest uważana za ryzykowną w kontekście powstania raka żołądka. Ponadto, niesprzyjająca jest diet bogata w żywność przetworzoną, nadmiernie konserwowaną, ubogiej w świeże owoce i warzywa. Innymi czynnikami ryzyka są otyłość zakażenie Helikobakter Pyroli, używanie alkoholu i tytoniu. Schorzenia żołądka takie jak wrzody trawienne, niedokrwistość, metaplazja, przewlekły zanikowy nieżyt żołądka także mogą przyczynić się do powstania nowotworu żołądka.


Objawy


Rak żołądka rozwija się najczęściej w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy. Większość dolegliwości obserwuje się dopiero w bardziej zaawansowanych etapach choroby. Należy zatem zadbać o odpowiednie badania profilaktyczne, szczególnie kiedy istnieje ryzyko genetycznego obciążenia tym schorzeniem.
Zauważalne objawy raka żołądka to: zgaga, nudności, ból w nadbrzuszu oraz uczucie pełności po zjedzeniu niewielkiej ilości pożywienia. Obserwuje się również utratę masy ciała, wzdęcia, utrata apetytu, zmęczenie, ciemne zabarwienie stolca.


Diagnostyka


Najczęściej lekarz kieruje badanego na badanie gastroskopijne. Jest ono efektywne i najbardziej popularne w kontekście rozpoznawania raka żołądka. Gastroskopia uważana jest za najlepsze badanie, ponieważ daje ono możliwość biopsji i skierowania próbki do analizy histopatologicznej. Inną metodą jest endoskopia USG. Dzięki niej można ocenić zajęcie węzłów chłonnych, ocenę nacieku oraz występowanie przerzutów.
W przypadku niepewności co do diagnozy stosuje się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Dodatkową rolę odgrywa ocena markerów nowotworowych CA19-9 i CEA


Leczenie

Wybór leczenia zależy od stopnia zaawansowani raka żołądka. Zabieg operacyjny uważany jest za najskuteczniejszy. Polega na usunięciu zmiany z częścią zdrowych tkanek. Czasami należy usunąć znaczną część lub cały żołądek. W okresie pooperacyjnym często stosuje się również chemioterapię i radioterapię jako leczenie uzupełniające. Inną metodą operacyjną jest również założenie przezskórnej gastrostomii endoskopowej (PEG). Polega na tworzeniu otworu w powłokach skórnych brzucha. Następnie zakładany jest dren, którego zadaniem jest łączenie światła żołądka ze środowiskiem zewnętrznym. Umożliwia to podawanie choremu pokarmu rurką. Podobny zabiegiem jest jejunostomia, w trakcie której otwór wytwarzany nie jest w żołądku, tylko w jelicie cienkim.

Hospicjum

W przypadku osób, u których zakończono leczenie przedłużające życie np. chemioterapia lub intensywna terapia istnieje możliwość ubiegania się o przyjęcie do hospicjum domowego. Leczenie w hospicjum jest skoncentrowane na łagodzeniu skutków choroby, a nie usuwaniu jej przyczyn.

Hospicjum dzięki pracy lekarzy, pielęgniarek, psychologów i fizjoterapeutów zapewnia systematyczną opiekę w sferze fizycznej, społecznej oraz psychologicznej, która pomaga poprawić jakość życia i „żyć aż do śmierci”. Hospicjum Domowe Królowej Apostołów w Wiśniowej zapewnia opiekę wykwalifikowanego zespołu ludzi, których łączy misja i chęć pomocy osobom w terminalnym stanie choroby.

 

Menu