Opieka nad osobą chorą na Chorobę Parkinsona będzie różnić się w zależności od zaawansowania choroby oraz objawów jakie występują. Objawy choroby w jej początkowym stadium udaje się opanować zazwyczaj lekami i występuje wtedy tak zwany „miesiąc miodowy”, który trwa około 5 lat. Wtedy należy pamiętać jedynie o farmakologii.

Na leczenie nie reaguje jednak taki objaw choroby, jak na przykład zaburzenia równowagi – chorzy muszą uważać i unikać ryzykownych sytuacji (np. sięganie na wysokie półki, noszenie w obu rękach tacy, obracanie się wokół własnej osi, nagłe wstawanie), dobrym pomysłem w tej sytuacji staje się zamontowanie systemu uchwytów w łazienkach czy likwidacja śliskich dywaników i wysokich progów. Chorym zaleca się podnoszenie wysoko nóg podczas chodzenia, tak by zapobiegać upadkom, czy też noszenia pełnych butów zamiast klapek. W przypadku osób, u których często zdarzają się sytuacje upadków, warto zabezpieczyć się laską lub balkonikiem podczas chodzenia (taki sprzęt mogą Państwo wypożyczyć w naszej wypożyczalni, która działa od poniedziałku do piątku).

Jeśli zauważalne są u chorego zmiany nastroju warto udać się na konsultacje psychiatryczną, by wykluczyć depresję, która często występuje w chorobie. Mogą również pojawić się zaburzenia psychotyczne typu omamy wzrokowe (przy bardziej zaawansowanych stadiach choroby), które również leczy się farmakologicznie i należy bezzwłocznie zgłosić je lekarzowi prowadzącemu.

Częstym objawem sprawiającym spory kłopot są pojawiające się zaparcia. Zaparcia można kontrolować lekami przyspieszającymi perystaltykę jelit, a także odpowiednią dietą bogatą w błonnik. Przy takich objawach istotne jest picie dużej ilości wody, która ułatwia wchłanianie leków i pomaga w pozbyciu się trudnych zaparć.

Ważnym dla osób z chorobą Parkinsona jest ruch – spacerowanie, gimnastyka, pływanie, ponieważ poprawia on sprawność ruchową i chroni przed upadkami, zmniejsza bóle mięśniowe, które są związane ze sztywnością parkinsonowską, zmniejsza zaparcia poprzez poprawę perystaltyki jelit. Podczas ćwiczeń poprawia się ukrwienie mózgu, a to z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia otępienia. Dzięki ćwiczeniom poprawia się również nastrój  – dzieje się tak dzięki podwyższeniu poziomu serotoniny, która wydziela się podczas ruchu.

Należy pamiętać, że wiele objawów choroby nie jest zależnych od woli samego chorego, a od choroby – pogorszenie, czy też nagłe polepszenie się stanu pacjenta, są charakterystycznymi objawami Choroby Parkinsona i nie mają na celu wymuszania oraz nie są wyrazem wahania nastroju. Ważne jest wzajemne zrozumienie i edukacja zarówno pacjenta, opiekunów, jak i najbliższego środowiska – pozwoli to na lepsze zrozumienie choroby, jak i samego pacjenta i jego zachowań.

Menu