Strona Główna > Darowizny finansowe i rzeczowe

Darowizny finansowe i rzeczowe

Darowizny - pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

Czym jest darowizna w świetle prawa?

Darowizna to rzeczy lub pieniądze, które przekazujemy komuś innemu, nie oczekując nic w zamian. Ma ona swoją oficjalną definicję w kodeksie cywilnym (art.888).

Kto może podarować taką darowiznę?

Darowiznę mogą darować nie tylko osoby fizyczne, ale również prawne takiej jak firmy czy spółki. Należy podkreślić, że darowizną nazywamy dzielenie się swoim majątkiem lub rzeczami, które do nas należą.

Czym jeszcze może być darowizna?

Darowizną może być nie tylko przekazanie pieniędzy czy środków materialnych, ale może to być również usługa czy przekazanie posiadłości/budynku. Wtedy należy spisać umowę ( musi być ona bezpłatna), gdzie będą zawarte wszystkie obowiązki darczyńcy jak i warunki jakie musi spełnić obdarowany by darowiznę dostać. Umowa może zawierać zapisy dotyczące konkretnego działania, czyli np. konkretna darowizna musi być przekazana na konkretny cel, a nie na całość działania organizacji.

Gdzie można dokonać darowizn finansowych?

Darowiznę na rzecz naszej Fundacji możecie Państwo przekazać osobiście przynosząc ją do naszej siedziby. Wpłat Internetowych możecie dokonać na naszej stronie Internetowej – lub bezpośrednio na numer konta:
z dopiskiem Budowa Hospicjum Stacjonarnego.

Czy można odliczyć darowiznę od podatku?

Od darowizny darczyńca może odliczyć ulgę, wtedy jednak musi spełnić warunek, jakim jest przekazanie darowizny do organizacji na cele, dla których została ona powołana, czyli te, które są zapisane w jej statucie. Taka darowizna podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Aby odliczyć darowiznę od podatku należy dokładnie zaznajomić się z przepisami prawnymi zawartymi w ustawie o podatku od osób fizycznych.
Należy pamiętać by mieć pokwitowanie takiej wpłaty, jeśli darowizną są pieniądze, lub pokwitowanie przekazania rzeczy lub usług jeśli to one były darowizną.

Czy można przekazać Fundacji darowzinę rzeczową?

Darowizna to nie tylko kwoty pieniężne – można przekazać również darowiznę rzeczową w postaci środków medycznych, higienicznych, sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego, rzeczy na licytacje, artykuły szkolne, pampersy dla dzieci, książeczki. Jednak zanim Państwo zechcą nam pomóc, zachęcamy do kontaktu, by dowiedzieć się jakie są aktualne potrzeby.

📞+48 12 27 14 530
✉️ biuro@fundacjabfh.pl